Robotik Cerrahi ile Diz Protezi

Kuyruk Sokumu Batması ve Tedavisi
Eylül 25, 2019

Robotik Diz Protezi

Robotik Diz Protez Ameliyatı

Son yıllarda teknolojinin getirdiği yenilikler protez ameliyatlarımıza da yansımış bulunmakta; el ile yaptığımız ameliyatları artık %98,9 doğruluk ile robot destekli yapabilmekteyiz. En tecrübeli cerrahın bile ulaşması zor olan bu doğruluk payı ile hastalarda ameliyat sonrası mükemmel sonuçlar elde edilmekte ve protezin sağ kalım süresi uzamaktadır.

Şu an ülkemizde 2 tip robot yardımlı artroplasti uygulanmakta olup, Navio bunlardan bir tanesidir. İstanbul ve Bursa’da yaklaşık şu ana kadar 600 e yakın robotik cerrahi ile yapılmış artroplasti operasyonu mevcuttur. İlk defa İzmir’de tarafımızdan uygulanacak olan bu sistemde, Bursa’dan gelecek Navio Robotik sistem ve profesyonel bir ekip yardımı ile ameliyatları gerçekleştirebileceğiz.

Robotik sistem ile yalnızca kireçlenmenin zarar verdiği diz bölümünü hedef alıp, o kısmı çevreleyen sağlıklı doku ve bağları koruyarak diz protez ameliyatı yapılabilir (1). Böylece diz ekleminin iç, dış ve diz kapak arkası eklem kompartmanlarına protez ameliyatı yapılabilir. Yalnızca iç veya dış eklem tarafına yapay eklem takılması unikomportmantal, iki bölgeye uygulanması bikompartmantal diz protezi olarak adlandırılır.

Navio (2) robotik sistemi ile ameliyat öncesi BT taramasına gerek kalmadan, ameliyat esnasında  diz ekleminin yatay ve dikey planlarda 3D modeli oluşturulur. İmplant boyutu ve protez yerleşimindeki açılar ve protez parçalarının birbirine uyumu anında ve birebir belirlenir.  Navio robotik kol, yumuşak doku dengesini sayısal verilerle görselleştirilerek implantların en uygun ve dengeli bir şekilde yerleştirilmesi için cerraha yardımcı olur. Böylece, ameliyat öncesi tomografi çekimi gerekmediğinden hasta radyasyona maruz kalmaz.

Cerrah, Navio’nun robot destekli el aletini kullanarak hasarlı kemiği kalan sağlıklı kemikten uzaklaştırır. Milimetrik bir hataya dahi izin vermeden hem hasta hem de cerrah için güvenli bir ameliyat olanağı sunar. Elle yapılan standart cerrahide bu kadar ince hesaplamalarla planlama yapmak mümkün değildir.

Cerrahın kontrolü altında yapılan diz protez yöntemi, hata payını minimuma indirirken, ameliyat sonrası iyileşme sürecinin de daha kısa, daha ağrısız ve daha kolay olmasını sağlar.

Robotik Diz Cerrahi ile Diz Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır ? (1,2)

Navio robotu ile ameliyat öncesi tomografiye ihtiyaç duyulmadan, ameliyat sırasında dizin anatomik verileri toplanarak yatay ve dikey planlarda 3D modeli oluşturulur. Model bilgiler, ameliyat esnasında implantın pozisyonun ve hizalanmasının en doğru şekilde yapılmasına imkan veren gerçek zamanlı bilgiler sunar.

Ameliyat sırasında robotik kol ortopedik cerraha, implant yuvasının doğru hazırlanması ve yerleştirilmesine kılavuzluk ederken, implantı en uygun açıda ve en stabil şekilde yerleştirilmesine  imkan sağlar.  Ameliyatı cerrah gerçekleştirirken robotik sistem cerrahın planlama dışına çıkmasına ve hata yapmasına engel olur.

Tecrübeli bir ortopedik cerrahın bile manuel olarak implant pozisyonlarını ayarlarken bir miktar yanılma payı bulunmaktadır. Robotik sistem ile ameliyat sırasında dizin bütün kıvrılma açılarında implantların uyumu kinematik olarak değerlendirilir. Doğru diz kinematikleri ve yumuşak doku dengesini sağlamak için gerekirse ameliyat sırasında gerçek zamanlı ayarlama da yapılabilir. Böylece cerrahi işlemin hastanın kendi anatomisine özel olarak, son derece hassas ve yüksek doğrulukta başarılmasını sağlayarak hata payını en aza indirir. Bu durum ileride istenmeyen komplikasyonlar (mekanik gevşeme ve malpozisyon gibi) gelişme riskinin de düşük olmasını sağlar.

Robotik diz cerrahisi işleminde dizde yalnızca bozulmuş eklem yüzeyi ve kemik yapılarının çıkarılması sırasında diğer tüm diz bağları korunduğundan, hastalarda daha doğal bir diz hissi sağlanabilir. Ayrıca sağlıklı kemikler korunmuş olduğundan, robotik cerrahi ile diz protez ameliyatı yapılan hastalar, ileride gerektiğinde total diz protez işlemine de uygun adaylar olmaya devam ederler.

Robotik diz protezi cerrahisinde daha küçük kesi uygulanması, doku travmasının minimum olması ve sağlıklı kemiklerin maksimum korunması sonucu, hastanın daha hızlı ve daha ağrısız iyileşip, günlük hayatına daha çabuk dönmesi sağlanır. Genellikle hastalar ameliyattan sonra aynı gün veya ertesi gün yürütülmeye başlarlar. Hastanın genel sağlık durumuna göre, birkaç hafta sonra normal günlük aktivitelerine geri dönmelerine izin verilir.

Tüm protez implantlarının hastanın vücut ağırlığı, aktivite düzeyi ve şekli, kendi kemik yapısının kalitesi ve doktorunun tavsiyelerine uyması gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişen, beklenen bir ömrü vardır. Robotik cerrahide teknik ölçümlerin yüksek doğruluk ve duyarlılıkta hesaplanıp, her hastaya özgü olarak implantın en ideal anatomik pozisyonda yerleştirilebilmesi, implantta daha az aşınma ve gevşemeye neden olarak protez ömrünün uzamasına katkıda bulunur.

Robotik Diz Protezi Cerrahisinin Avantajları (1,2)

 • İleri düzeyde gelişmiş robotik teknoloji kullanımı,
  • Yüksek çözünürlüklü, hastaya özgü görüntüleme sistemi ile ameliyat sırasında detaylı planlama olanağı,
  • Dizin yalnızca hasarlı olan bölümüne hassas bir şekilde protez yapılabilmesi,
  • Daha küçük cerrahi kesi ile uygulanması,
  • Doku travmasının minimum olması,
  • Sağlıklı kemik stokunun korunması,
  • Dizdeki tüm bağların korunması,
  • Daha doğal bir diz hissi vermesi,
  • Daha hızlı ve daha ağrısız iyileşme,
  • Günlük hayata daha çabuk dönebilme,
  • İmplantların yüksek doğrulukta yerleştirilmiş olması nedeni ile protezin ömrünün uzaması.

KAYNAKLAR:

 1. kayhanturan.com
 2. smith-nephew.com